"I tylko pamięć została..."

       Pod takim hasłem 24 października 2004 przebiegały uroczystości tworzące doniosły fakt w historii Jastkowic. Tegoż dnia poświęcono pomnik zbudowany w hołdzie poległym podczas II Wojny Światowej mieszkańcom Jastkowic, poświęcono i wręczono sztandar naszej szkole, poświęcono nowowybudowaną kaplicę na cmentarzu parafialnym.

       Uroczystości rozpoczęły się o godz.10.30 poświęceniem nowej kaplicy.
Następnie ks. bp. Marian Zimałek koncelebrował mszę św., na którą przybyli praktycznie wszyscy mieszkańcy Jastkowic oraz zaproszeni goście.
Rozmiar: 79137 bajtów

       Po mszy odsłonięto ufundowany przez społeczeństwo Jastkowic pomnik pośięcony ofiarom faszymu i komunizmu. Aktu odsłonięcia dokonali: ks. Tadeusz Mach oraz (w imieniu P. Czesławy Sęk) dyr. Nowosielska.
       Rodzice p. Sęk - wieloletniej nauczycielki miejscowej szkoły - zostali zamordowani przez Niemców w 1942 roku podczas pacyfikacji wsi Kochany
Rozmiar: 103720 bajtów

       Wartę przy pomniku wystawiła Kompania Honorowa Jednostki WP w Nisku oraz uczniowie Zespołu Szkół im. Armii Krajowej w Jastkowicach
       Uroczystości odbywały się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Poza Kompanią Honorową WP brała w nich udział również orkiestra Strzelców Podhalańskich.
Rozmiar: 77043 bajtów

       W obchodach wzięły udział także poczty sztandarowe środowisk kombatanckich oraz zaproszonych szkół.
Rozmiar: 80228 bajtów

       Pomnik poświęcił ks.bp. Marian Zimałek.
Rozmiar: 80326 bajtów
       Po poświęceniu pomnika odbył się apel poległych. Pamięć poległych i pomordowanych uczczono salwą honorową. Następnie przedstawiciele kół kombatanckich, samorządów lokalnych, szkół oraz zaproszeni goście złożyli wieńce i zapalili znicze.
Rozmiar: 144930 bajtów
       Kolejnym punktem uroczystości było poświęcenie sztandaru Zespołu Szkół im. Armii Krajowej.
Fundatorami drzewca są członkowie Koła Miejskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Stalowej Woli.
       
Rozmiar: 85280 bajtów


       Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali:
       Pani Maria Mirecka - Loryś - kapitan AK. Podczas wojny pełniła funkcję Komendantki Okręgu Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet (NOWK) w powiecie niżańskim. Po scaleniu NOW z AK awansowana do stopnia kapitana i mianowana komendantką Wojskowej Służby Kobiet (WSK) w Podokręgu AK Rzeszów. Od grudnia 1945 na emigracji. Aktywna działaczka szeregu organizacji polonijnych - m.in. członek ZG Związku Polek w Ameryce oraz Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej. Organizatorka wielu akcji pomocy Polakom na Wschodzie. Od grudnia 1999 r. wiceprzewodnicząca Rady Naczelnej SN.
       Pan Bolesław Maślach - porucznik AK. Przewodniczący Koła Miejskiego Światowego Związku Żołnierzy AK w Stalowej Woli. Podczas wojny należał do grupy dywersyjnej AK "Górka". Walczył także w oddziałe Tadeusza Gajdy - "Tarzana". Aresztowany przez NKWD. Skazany za przynależność do AK. Więziony na zamku w Lublinie.
       Po poświęceniu sztandaru uroczystości przeniosły się do szkoły.
Tam Przewodniczący Rady Gminy, Pan Józef Gorczyca odczytał Uchwałę Rady Gminy z dnia 9 lipca 2004, w sprawie nadania Zespołowi Szkół w Jastkowicach imienia Armii Krajowej.
 Rozmiar: 49472 bajtów
       Ksiądz biskup Marian Zimałek poświęcił pamiątkową ścianę, której odsłonięcia dokonał pan Zbigniew Markut w imeniu swego ojca Jana.
       Jan Markut ps. "Wichura" był żołnierzem oddziału Franciszka Przysiężniaka - "Ojca Jana" (OP-44). Uczestnik wielu akcji tego oddziału, walczył w największej bitwie partyzanckiej na Porytowym Wzgórzu. Po wojnie aresztowany przez NKWD. Skazany na 7 lat obozu pracy i zesłany na Syberię. Ze względu na stan zdrowia nie mógł wziąć udziału w uroczystości.
       Na sali gimnastycznej odbyła się uroczystość przekazania sztandaru szkole. Po odznaczeniu sztandaru przez mjr.rez. Półchłopka - przedstawiciela Związku Oficerów RP im. Józefa Piłsudskiego - głos zabrali zaproszeni goście.

Rozmiar: 55322 bajtów

       Po przemówieniach nastąpiła ceremonia przekazania sztandaru. Z rąk przedstawicieli Rady Rodziców sztandar odebrała dyr. Krystyna Nowosielska.
       Pierwszymi w historii szkoły chorążymi są: Monika Bajdas, Dominika Nieznalska, Marcin Butryn. Wszyscy zgromadzeni uczniowie złożyli ślubowanie. Na sztandar ślubowali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.
Rozmiar: 56184 bajtów

       Na tym zakończono cześć oficjalną uroczystości. Po wyprowadzeniu sztandarów zebrani na sali goście obejrzeli program artystyczny przygotowany przez nauczycielki: G. Antosik, H. Kochan, J. Cibę.
Rozmiar: 49507 bajtów
       Występ zakończył się zasłużonym aplauzem oraz zaimprowizowaną sesją zdjęciową.
Zaproszeni goście udali się na obiad do Domu Ludowego. Pozostali widzowie mogli raczyć się wojskową grochówką przygotowaną przez żołnierzy z Niska.
Rozmiar: 49187 bajtów

PS. Specjalne podziękowania dla tych, którzy pomogli wyposażyć "naszych partyzantów":
Sławomira Kułacza z GRH "Polski Wrzesień"
Jacka Kozdronkiewicza z KŻR LOK "Legion" w Stalowej Woli
Wojciecha Pyjora ze Stalowej Woli

autorzy zdjęć: Renata Rębisz, Mieczysław Sowa
relacja: T.J.Kozyra